44A Sanat Galerisi

Müstesna & Yolda

Geçmiş

BRONZ-NO1-scaled.jpg
SANATÇI

Yılmaz Aysan & Ela Cindoruk

SERGİ TANITIMI

Yılmaz Aysan ve Ela Cindoruk’un "Müstesna" / "Yolda" isimli sergileri, 6 – 31 Mayıs 2014 tarihleri arasında 44A Sanat Galerisi'nde...

Dikkat! Yılmaz Aysan’ın sergide yer alan "Müstesna" işleri; uydurma mitolojiler, sürprizler, ayrık hikayeler, kurgu mizansenler, sahneler, ilişkiler, arzular, gerilimler, semboller, karakterler, drama, erotizm, yaramazlıklar, dans eden çıplaklar ve diğer kişisel ikonografi yanı sıra sanatsal göndermeler içermektedir.

Başka bir amaçla yaratılmış nesneleri/görüntüleri, işlevlerinin ötesinde, salt estetik veya felsefi varoluşlarıyla, kendisine ifade ettiği veya üzerine yüklediği anlamlarla ya da sadece form ve malzeme değerleriyle kullanan, gerektiğinde bu "şey"leri bambaşka malzemelerle yeniden üreten Aysan, sergide yer alan işlerini, “1970'ler öncesi modern sanat hareketlerinin; kübizmin, dadizmin, sürrealizmin, empresyonizmin, anti-art hareketlerin sağladığı kaypak zemin üzerinde kurguladım. Bunu, teknik anlamda, klasik gelenekleri bir anlamda sürdürürken onlardan kopmayı, ahşap, bronz, demir gibi tok malzemeler yanında yeni malzeme denemeleri, buluntu nesne kullanımı, soyutlama, hareket ve izleyici müdahalesini içeren deneysel bir yaklaşım olarak düşünüyorum” diyerek anlatıyor.

Hep yolda değil miyiz zaten? Tasarımcı Ela Cindoruk’un ‘Yolda’ başlığı altında topladığı eserleri ise kullandığı malzemelerin çeşitliliği bir yana, biçimsel anlamda ilk çağlardan günümüze varlığını sürdüren, insanoğlunun bezeme merakına olan ilgisini yansıtıyor: “İlk başlarda kullandığım farklı dantel motifleri sonuna doğru tek bir motifte takılı kaldı. Bu sergideki işler işte bu motifin gümüşe uyarlanması ile ortaya çıktı. Gümüşü şekillendirip-boyutlandırdım ve yer yer renklendirdim. Daha da ileriye giderek, elimdeki mükemmel motifi bozmaya başladım. Sonra bu bozulmuş/yamulmuş dantel motifli gümüşleri ‘beden mücevherleri’ olarak şekillendirdim, daha büyük boyutlarda pirinçten ürettiklerim ise ‘duvar mücevherleri’ oldular.”

Ayrıca, otoyolda 90 km. hızla giderken ilgisini çeken formların, anlık yakalanmasıyla oluşan kompozisyonlar yaratan Cindoruk, 2009 ve 2010 yıllarında İstanbul - Ankara - İstanbul yolunda çekilen fotoğraflarını da sergi kapsamında izleyicilere sunuyor.

TARİH

2014-05-06 / 2014-05-31