44A Sanat Galerisi

BAU Fotoğraf ve Video Bölümü Mezuniyet Projesi Sergisi

Geçmiş

aramizda-poster.jpg
SANATÇI

Ceren Avcı, Murat Demir, Gün Erdoğdu, Berkay Ferah, Ecem Güler, Berkay Öz, Mustafa Özkök, Oğuzhan Sarı, Melisa Sazak, Emre Uğur Sezgin, Burak Zeka

SERGİ TANITIMI

İletişime dair sıradan, akla yakın bir anlayışa ve belki dijital iletişimin altında yattığı sık sık söylenen daha karmaşık sibernetik modellere göre, gönderici bir şey gönderir ve alıcı bu şeyi alabiliyorsa alır. Bir şey bir yerden çıkar ve eğer iletişim başarılı olursa bir “biz” duygusunun, birden daha çok olan bir şeyin duygusunun oluşturulmasına hizmet eden bir mekânı kat ederek, bir başka yere varır. Sibernetik, her ne kadar çok karmaşık olabilse de, herhangi bir tikel iletişim ediminin alıcının bilgisinde meydana getirdiği farkla özel olarak ilgilenmek suretiyle, bu modeli bir anlamda basitleştirmekte; kamuoyu da görünüşte iletişime aç olduğuna göre, şimdilerde dijital ağlar hizmet etmek üzere donatılmakta.

Aramızda kalsın, iletişimin bu tabirine ben itibar etmiyorum. Sanıyorum ki İstanbul Nişantaşı’ndaki Galeri 44a‘da sunulan ilk bitirme çalışması sergisi olan Between Us/Aramızda‘da işleri gösterimde bulunan Fotoğraf ve Video Bölümü öğrencileri de etmiyor. Konuşma dilindeki “aramızda” deyişi, gönderilen şeyin hedefte olmayan birisi tarafından alınabileceğini ya da kapılabileceğini akla getiriyor. Ayrıca yukarıdaki yayıngan, evrenselci iletişim modeline sınır koyarak, bazılarının gönderileni muhtemelen anlamayacağını akla getiriyor. İçeren bir “biz“in yerini dışlayan bir “biz” alıyor.
Eğer iletişim, yalnızca idealize edilmiş göndericiler ile alıcılar arasında değil, onların denetiminde olmayan ve aslında denetimindeymiş gibiyapmamaları gereken biçimlerde, daha şimdiden o aracılar üzerinden yola koyulmuşsa, o zaman dijital kamera görüntüleriyle çalışan bu yeni mezunların neyin arayışında olduklarını daha iyi anlamaya başlayabiliriz. Gitgide daha çok görüntü gitgide daha çok göndericiden gönderilerek, sanki yalnızca bizim aramızdaymış gibi dolaşıyor ve ağdaki düğümlerden geçişi sırasında, taramadan geçmese bile kayda geçiyor. Yorumcular kimlerin ne için tarama yaptığı konusunda uyanık olabilirler (olmalılar da), ama buna verilecek bir başka karşılık, kullandığımız iletişim biçimlerinde zaten bildiğimizi sandığımız şeylerle ilgili olanlardan başka ne olup bittiğini görmek için bir daha bakmaktır.

İşte Bahçeşehir Üniversitesi Fotoğraf ve Video bölümü öğrencilerinin çalışması bize, hem paylaştığımızı sandığımız bu kamera görüntülerinin üzerimizde ne tür bir bilgi, iktidar, otorite ve denetim uyguladığını, hem de bizim onlarla ne yaptığımızı sormak için bir fırsat veriyor. Aramızda kalsın, henüz bütün yanıtları bulmamış olabilirler. Yine de bu bitirme projesinde türler, formlar, teknikler, arzular, anılar ve duygular hakkında sordukları soruları ve kamera görüntüleri yoluyla zaten bildiğimiz bir “biz“in arasında kalmayacak bir biçimde iletişimin ağına takılmış ama henüz – ya da bu kere de – olduğu gibi alınmamış ya da anlaşılmamış olanı, burada paylaşmak istedik. Kamera görüntüsünün mahremiyetle kudretli mekânlarında kim bilir neler değişir.

Yazan: Lewis Johnson
Çeviren: Aziz Ufuk Kılıç

TARİH

2016-07-19 19:00 / 2016-08-05