44A Sanat Galerisi

Otoportre

Geçmiş

otoportrelogo.jpg
SANATÇI

Yeşim Ağaoğlu, Nuray Akkol, Timuçin Akyürek, Rafet Arslan, Seda Aytar, Gülü Bahadır, Alimert Baran, Baybora, Zuhal Baysar, Zeynep Beler, Fırat Bingöl, Beyza Boynudelik, Deniz Bozkurt, Nesligül Cebesoy, Nur Çelik, Fatma Çiftçi, Kıymet Daştan, Enes Diriğ, Işıl Dural, Ceyda Göksal, Şinasi Göktürkler, Nurgül Gün Güney, Ertuğrul Kahrıman, Elif Sanem Karakoç, Mustafa Karasu, Şerif Karasu, Kübra Kılıç, Yiğit Koç, Komet, Menerva Tau, Murat Morova, Naim On, Ataman Oğuz, Badem Kübra Oklap, OnstOn, Azime Özgen, Mert Öztekin, Yasemin Öztürk, Zeynep Papuçcu, Rüzgar Polat, Hüseyin Rüstemoğlu, Duygu Sabancılar, Cansu Sakız, Kıvılcım Harika Seydim, Gonca Sezer, Seren Şarapçıoğlu, Esat Tekand, Harun M. Töle, Sabahattin Tuncer, Cemrenaz Uyguner, Muhammed Ali Üzen, Ye, İsmail Yerlikaya, Mehmet Ali Yıldız, Murat Yıldız, Recep Yıldız, Y. Bahadır Yıldız, Yasin Yılmaz, Deniz Yılmazlar | Karbon, Serdar Yörük

SERGİ TANITIMI

Küratörlüğünü Argun Okumuşoğlu’nun yaptığı “arayuzgaleri.com SAYI No.4-Otoportre” sergisi 31 Mayıs Salı günü 44A Sanat Galerisi’nde açılıyor. 9 Temmuz tarihine kadar gezilebilecek olan sergi arayuzgaleri.com’un yaptığı açık çağrıya cevap verenler arasından seçilen altmış sanatçının farklı medyumlarda oluşturduğu eserlerinden oluşuyor.

'Phygital' yani hem sanal hem fiziksel alanı kullananan bir sanat projesi olan arayuzgaleri.com, siteye üye olan ve eserlerini yükleyen sanatçıların eserleri arasından küratoryal bir seçimle oluşturulan “sanaldan fiziksele sergi serisinin” dördüncüsünü 44A Sanat Galerisi’nde gerçekleştiriyor.

Geleneksel sergi düzenleme sürecine alternatif bir model öneren arayuzgaleri.com online açık sanatçı portfolyolarından oluşan dinamik bir arşivin izlenmesini sağlıyor. HAYAKA ARTI sanat platformunun iletişim projesi olan arayuzgaleri.com gerçekleştirdiği fiziksel sergilerde farklı küratörlerle çalışıyor.

Bu sene Mart ayında sitede yapılan ve sosyal medyada yaygınlaştırılan açık çağrı sürecinde sanatçılar “Otoportre” konusuna uygun eserlerini siteye yükledikten sonra, Küratör Argun Okumuşoğlu bakış açısını yansıtan bir değerlendirme yaparak altmış sanatçının eserlerinden oluşan bir seçki oluşturdu.

Resim, video-art, heykel, gif, illüstrasyon, kolaj ve benzeri farklı medyumlarda üretilmiş eserlerin izlenebileceği sergide, internetin genel olarak sağladığı demokratizasyona uyumlu olarak öğrenci, amatör, profesyonel, genç, yaşlı, tanınmış, tanınmamış veya kullanıcı adıyla anonim kalmayı seçen sanatçılar yan yana geldiler.

Dijitalin olanaklarını kullanarak sanatçıların, izleyicilerin, koleksiyonerlerin, küratörlerin, galericilerin ve bu alanda yer alan herkesin daha dolaysız yollardan yeni bağlar kurmasına olanak sağlayacak alternatif bir model kurgusunun fiziksel ayağındaki sergiye ek olarak basılan sergi kataloğunda, Komet’ten Işıl Dural’a Esat Tekand’dan Cansu Sakız’a Yasin Yılmaz’dan Kübra Kılıç’a arayuzgaleri.com üyesi sanatçıların sergide yeralan eserleri fiziksel olarak da arşivlendi.

Altan Adalı’dan yaptığı “Otoportre zor resim: Yalanını hemen yakalarsın” alıntısının izlenimleri üzerine kısa bir yazıyla Gündüz Vassaf’ın da katkıda bulunduğu katalogda Doç. Dr. Ebru Yetişkin’in “arayüzler” üzerine yazdığı kavramsal bir makale ve Argun Okumuşoğlu’nun sergi sürecini kendi açısından aktardığı bir yazı da okunabilir.

TARİH

2016-05-31 18:00 / 2016-07-09