44A Sanat Galerisi

Agresif

Geçmiş

sergi-agresif-scaled.jpg
SANATÇI

Yılmaz Zenger

SERGİ TANITIMI

2009 yılının Ocak ayında Yılmaz Zenger’in "Two Faces of" adlı sergisiyle açılan 44A Sanat Galerisi, 5 yıl aradan sonra, "Agresif" ile sanatçının yeni heykellerine yer veriyor. 1933 doğumlu Yılmaz Zenger, heykeltıraş, mimar, tasarımcı ve akademisyen. Ve 81 yaşında, yeni heykellerinin çıkışını AGRESİF olarak nitelendirecek kadar heyecanlı, cesur ve üretken.

"Heykeller, kafamdaki hikâyelerdir", diyor Zenger. Yaşadığımız dünyanın, siyasi ve sosyal kurumlarıyla içimizde korkunç yığıntılar yaptığına inanan ve bu yığıntılardan bir yeniden yapılandırmayla kurtulmaya çalışan sanatçı, heykellerinde agresif bir yapı oluşturuyor. Bu agresif yapı, kimi zaman direkt olarak formlardan okunabilirken kimi zaman daha sakin bir formun ardına gizleniyor. Sanatçının yığıntılarla ifade ettiği, heykellere yüklenen bilgi ve duygu katmanları, heykelle birarada yaşanarak gizlendiği yerden çıkıyor ve çevresindeki farkındalığı arttırıyor.

Zenger’in çok yüzeyli heykellerinin, bir bakışta ya da bir açıdan algılanması mümkün değil. En küçük bir açı değişikliğiyle bile yeni bir okuma biçimi doğuyor. Bir tarafından bakınca son derece öfkeli, agresif bir heykel diğer bir açıyla sakin ve yumuşak bir form sunabiliyor. Heykellerinde matematik ve geometrinin olanaklarını bir iskelet olarak kurgulayan ve duyarlığını bu iskeletin üzerinden anlattığı hikayelerle rafineleştiren Zenger, zihnindeki yaratıcı süreci heykelleriyle soyutluyor.

Sergide yer alan heykelleri arasında, Arap alfabesinin formlarından yola çıkan, bedensel enerjinin dökümünü dönüştürdüğü kaligrafik işler de var; daha önceki işlerine referans veren mobius bantlarının devamı da, birbirini tamamlayan karşıtlıklarla kurulmuş ikili üçlü çok yüzeyli formlar da... Üretimin kıymetini zihinsel sürecin zenginliğiyle açıklayan sanatçı, bir kelime hazinesi gibi kullandığı formlarla hem içindeki kirlenmeyi hem de zihnini arındırıyor.

Sahih bir sanatçıyı, merakı, akıl yürütme becerisi, bilgi birikimi ve gerekli enstrümanları kullanma becerisiyle tanımlayan Yılmaz Zenger, umutsuzluk karşısında üretmenin sürekliliği ile dinç kalabiliyor. Sergileme biçimi ile de agresif bir atmosfer kuran sergi, izleyiciyi her yönden kuşatacak ve her cepheden çarpacak bir deneyim sunuyor.

TARİH

2014-02-12 / 2014-03-15